2018 the year of Troy introductory meeting was actualized in Canakkale Chamber of Commerce and Industry

After 2018 the year of Troy was announced by Turkish Republic Ministry of Culture and Tourism, Canakkale Governorship held for information meeting all institutions and organizations.

2018 YEAR OF TROIA BRIEFING MEETING IS HELD AT ÇTSO FAIR & CONGRESS CENTER

Fallowing the official declaration from the TR Ministry of Culture and Tourism about the 2018 Year of Troia, an extensive briefing meeting is organised for all the sectors of Çanakkale. The meeting is held on the 10th of July at the Fair and Congress Center of ÇTSO (Çanakkale Chamber of Trade and Industry). Bekir Sıtkı […]

FULL SUPPORT FOR THE 2018 YEAR OF TROIA!

Turkeys Tourism sector civil society members and organizations came together in Istanbul to declare their full support for the 2018 Year of Troia! In the framework of the lobbying campaign leaded by the Çanakkale Chamber of Trade and Industry a meeting is held in Istanbul the Marmara Pera Hotel. Among the participants were Bülent Turan […]

CIVIL SOCIETY, PRIVATE SECTOR AND THE PUBLIC AUTHORITIES UNITED FOR THE 2018 YEAR OF TROIA

The 8th of January 2017, by the call of Çanakkale Chamber of Trade and Industry – ÇTSO, a joint declaration is signed by civil society, private sector, local authority, government and university representatives of Çanakkale Participants: Prof. Dr. Yücel Acer (Rector of Çanakkale Onsekiz Mart University), Kemal Dokuz (Director of Çanakkale Provincial Directorate of Culture […]
All Posts

Recent News

Ancient Troy Ruins

Troia, which is one of the most important ancient settlements of the world, and its history dating back to 3000 BC, is at the head of Turkey’s most important cultural and touristic list. The remains of Troia city in Çanakkale’s Hisarlik town indicate that there was a settlement from the Early Bronze Age to the […]

Troy National Park

Location: The park is in the district of Ezine, at the entrance to the Dardanelles. Transportation: Troy can be reached from the Canakkale – Izmir highway, as well as the Bursa – Balikesir highway. Highlights: The park is best known for the ancient city of Troia (Troy), which was immortalised in Homer’s Iliad and Odyssey. […]

2018 YEAR OF TROIA BRIEFING MEETING IS HELD AT ÇTSO FAIR & CONGRESS CENTER

Fallowing the official declaration from the TR Ministry of Culture and Tourism about the 2018 Year of Troia, an extensive briefing meeting is organised for all the sectors of Çanakkale. The meeting is held on the 10th of July at the Fair and Congress Center of ÇTSO (Çanakkale Chamber of Trade and Industry). Bekir Sıtkı […]


Yeni bir etkinliğe hazır mısın #Çanakkale?

2018 Troya Yılı etkinliklerinde #Angora’dan #Troya’ya doğru bir yolculuğa çıkıyor 30’a yakın #seramik sanatçısı ile bu yıla güzel bir eser bırakıyoruz. Siz de bizimle olun. Çünkü #BuYılBizim #SanatlaTroya
... See MoreSee Less

View on Facebook

✈️2018 Troya Yılı kapsamında,
5000 yıllık mirasımızı dünyanın dört bir yanına taşımak için Troya’nın sembolüyle #THY tarafından süslenen uçağımız göklerde. #BuYılBizim

#TürkHavaYolları #2018TroyaYılı #GöklerdeTroya
... See MoreSee Less

View on Facebook

'Akvaryum adam' Troya Atı'yla rekor kıracak
Dünya rekortmeni Cem Karabay, "Troya Yılı" kapsamında Gökçeada'da 23 Nisan'da gerçekleştireceği "En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama" rekoru denemesi için hazırlanıyor.

"Dünyada Suyun Altında En Uzun Süre Yaşayan İnsan" unvanına sahip Cem Karabay, Troya'nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girişinin 21. yıl dönümünde, Norveçli Nils-Roar Selnes'e ait "En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama" rekorunu kırmak için hazırlık çalışmalarına başladı.

Gökçeada Yıldız Koyu'nda bulunan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Sualtı Deniz Parkı'nda 23 Nisan Pazartesi günü saat 11.00'de başlayacak organizasyona hazırlanmak için yaklaşık 20 kişilik ekibiyle bölgeye gelen ve dalış çalışmalarına başlayan rekortmene Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin de eşlik etti.

Cem Karabay, Belediye Başkanı Çetin ve beraberindeki teknik ekip ile denize girerek, rekor kırmaya hazırlanacağı bölgenin su altı incelemesini yaptı.

"Akvaryum Adam" olarak da bilinen dünya rekortmeni Cem Karabay, Norveçli Nils-Roar Selnes'in 15 saat 10 dakikalık rekorunu geçip, süreyi 23 saat 4 dakikaya çıkarmak için deneme gerçekleştirecek.

Türk Telekom'un iletişim sponsorluğunda yapılacak denemede, Guinness Rekorlar Merkezi tarafından görevlendirilen Türkiye'deki tek Guinness hakemi Şeyda Subaşı Gemici hazır bulunacak.

Bu arada, denizin 6 metre altında, 2 metre boyundaki sembolik Truva Atı'nda yaşayacak Karabay, yeme, içme, uyuma, spor yapma gibi ihtiyaçlarını suyun altında giderecek.

Karabay, rekor denemesinde, kural gereği 15 dereceden daha soğuk olan deniz suyu içerisinde bulunması gerektiğinden, rekorun başından sonuna kadar hipotermi ile de mücadele edecek.

Cem Karabay'ın 24 Nisan saat 10.04'te elinde Türk bayrağı ile suyun altından yürüyerek, karaya çıkıp bitirmeyi planladığı rekor denemesi, "www.cemkarabay.com" web adresinden canlı olarak izlenebilecek.

Bu arada Karabay, 2009 Yılında gerçekleştirdiği ilk denemesiyle, 135 saat 2 dakika 19 saniye su altında yaşayan ve dünya rekoru kırarak Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na giren ilk ve tek Türk sualtı sporcusu olmuştu.

"Su altı dalış turizmine de katkı sağlayacak"
Cem Karabay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gökçeada'nın, Türkiye'nin en büyük adası ve doğal kaynaklar olarak dünyada kendi kendine yetebilen yegane yaşam alanlarından biri olduğunu, bu nedenle rekor denemesi için adanın seçildiğini belirtti.

Karabay, 2018 yılının Troya Yılı ilan edilmesinin ardından, rekoru Troya'ya ithafen kırmayı amaçladığını vurguladı.

Bu rekoru geçen yıl planlayıp yola çıktıklarını hatırlatan Karabay, şöyle konuştu:

"2018'e geldiğimizde yılın Kültür ve Turizm Bakanlığınca Troya Yılı ilan edilmesiyle birlikte bizim hedeflediğimiz etkinlik başka bir boyuta taşındı. Dünyada herkes Troya'nın Yunanistan'da olduğunu biliyor. Biz bu rekor ile hem önemli bir başarıya imza atmak hem de Troya'nın Türkiye'de, Çanakkale'de olduğunu tüm dünyaya hatırlatmak istiyoruz. Bu kapsamda biz de rekorumuz için suyun altına 2 metre ve 400 kilogram ağırlığındaki dev bir Troya Atı maketi indireceğiz. Biz Allah nasip kısmet eder bu rekoru kırarsak bu Troya Atı bizden sonra burada dalış yapacak herkesin ziyaret edeceği bir nokta olacak. Aynı zamanda da su altı dalış turizmine de katkı sağlayacak. Biz burada sadece Norveçli sporcunun rekorunu kırmıyoruz. Aynı zamanda da ülkemizin turizmine ciddi bir katkı sağlamak için bir araya geldik."

Karabay, rekor için Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olan 23 Nisan'da suya gireceğini, Çanakkale için çok önemli bir tarih olan Çanakkale Kara Savaşları'nın 103. yıl dönümü olan 24 Nisan'da su üstüne çıkacağını bildirdi.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Troyazarlar Buluşması Sosyal Medyada Yankı Buldu Çanakkale Valiliği tarafından Troia Yılı Kapsamında 1-8 Nisan tarihleri arasında Çanakkale'de düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı etkinlik takviminde yer alan Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali edebiyat çevrelerinde büyük ilgi gördü. Bir hafta boyunca okurları ile bir araya gelen Türkiye'nin önemli yazarları sosyal medya'da yaptıkları paylaşımlar ile büyük ilgi yarattı. Troypark AVM'de 1 hafta boyunca her yaştan yaklaşık 20 bin kitap ve edebiyatseverin ziyaret ettiği festivalde Troyazar' söyleşi ve imza etkinliklerinde kitapseverler ile buluşan Türkiye'nin konusunda uzman yazar, tarihçi ve araştırmacılarının kişisel sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar yurt içi ve yurt dışındaki onbinlerce takipçisi tarafından da yoğun ilgi gördü. İlker Ortaylı, Dücane Cündioğlu, Ahmet Şerif İzgören, Sinan Canan, Irmak Zileli, Tuğçe Isıyel, Savaş Barkçın gibi Türkiye'nin önemli yazarlarının yanısıra, Milli Şair, İstiklal Marşının yazarı Mehmet Akif Ersoy'un son torunu Selma Argon ve beraberinde Fatih Bayhan'ın söyleşilerinin yoğun ilgi ile izlendiği uluslararası etkinliğe konuk ülke olarak katılan Kore'den önemli yazar, araştırmacı, tarihçi, akademisyen ve turizm yazarlarının sunumları da büyük ilgi gördü. Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali hafta içerisinde de farklı yaş gruplarından çocuklar tarafından da yoğun talep ve ilgi ile izlendi. Festival kapsamında Çanakkalelilere yazarların 6 bin adet kitabı ücretsiz dağıtıldı.Çanakkale Valisi Orhan Tavlı başta olmak üzere il protokolü, bürokratlar, sivil toplum kurum ve kuruluşların yönetici ve üyelerinin de ilgi gösterdiği uluslararası etkinlik, yerel, bölgesel ve ulusal basın yayın organları ile sosyal medya tarafından da yayınlara taşınırken özellikle onbinlerce takipçisi bulunan yazarların kişisel hesaplarından yaptıkları paylaşımlar yurt içi ve yurtdışından onbinlere ulaştı.Ülkemizden ve Güney Koreden katılarak Uluslararası 1. Troyazarlar Buluşmasına katkı sağlayan tüm tarihçi ve yazarlarımıza, Edebiyat Festivalini halkımıza duyuran basınımızın kıymetli temsilcilerine ve katılımlarıyla Troyazarlar Buluşmasına ayrı bir anlam ve değer katan Çanakkalelilere teşekkür ediyoruz. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Troya Yılı 2018 added a new photo. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Sponsored By